Duch 2022: České filmy, které nás bavily

Duch 2022

Rok 2022: Úspěšný rok pro český film

Rok 2022 se nesmazatelně zapsal do dějin českého filmu. Diváci se hrnuli do kin na tuzemské snímky, které sklízely ovace kritiky i prestižní ocenění. Mezi nejvýraznější počiny patřil film Jana Svěráka „Betlémské světlo“, který si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší mezinárodní film. Dojem udělala i road movie Olma Omerzu „Atlas ptáků“, která na festivalu v Karlových Varech získala Křišťálový glóbus za nejlepší film.

České filmy bodovaly i v divácké přízni. Komedie „Ztracená brázda“ s Jiřím Langmajerem a Tatianou Dykovou se stala nejnavštěvovanějším filmem roku. Úspěch zaznamenal i dokumentární film „V síti: Za školou“, který otevřel důležitou diskuzi o nástrahách online světa. Rok 2022 tak potvrdil, že český film je na vzestupu a má co nabídnout jak domácímu, tak i mezinárodnímu publiku.

Nejnavštěvovanější filmy roku 2022

Rok 2022 byl pro český film ve znamení návratu diváků do kin po pandemických omezeních. Diváci se hladoví po zábavě vrhli na očekávané české komedie, ale i na historická dramata. Mezi nejnavštěvovanější filmy roku se zařadily tituly, které stavěly na známých tvářích a silných příbězích.

Největším tahákem se stala komedie …, která do kin přilákala přes … diváků. Film … s … v hlavní roli si vysloužil ovace pro svůj humor a hvězdné obsazení. Na druhém místě se umístil historický velkofilm …, který zaujal diváky … . Třetí příčku obsadil …, který … .

Úspěch těchto filmů svědčí o tom, že čeští diváci touží po kvalitních filmech s poutavým příběhem a silným hereckým obsazením. Zároveň se ukazuje, že diváci se rádi baví a komedie jsou stále sázkou na jistotu.

České filmy oceněné na festivalech

Rok 2022 se nesl ve znamení silných příběhů a originálních vizuálních stylů, a to i v rámci české kinematografie. Na domácí půdě sklízely ovace snímky jako "BANGER.", syrové drama z prostředí pražské rapové scény, které si z festivalu v Karlových Varech odneslo cenu za režii. Do Varů se s úspěchem vrátil i režisér Beata Parkanová s magickým dramatem "Slovo", jež si vysloužilo hned tři ceny. Mezinárodní úspěch zaznamenal dokumentární film "Kuciak: Vražda novináře" od Petra Kerekese, který na festivalu Sundance získal zvláštní cenu poroty za investigativní práci. Animovaný snímek "Moje slunce Madagaskar" Michaely Pavlátové pak sbíral ceny na poli animovaného filmu, a to například na festivalu v Annecy.

Nové talenty českého filmu

Rok 2022 byl pro český film rokem zajímavých objevů. Na plátnech kin i na streamovacích platformách se blýskla nová generace talentovaných herců a hereček, kteří slibují svěží vítr do plachet tuzemské kinematografie. Mezi nimi zaujala například talentovaná Eliška Křenková, která excelovala v psychologickém dramatu "Arvéd" a potvrdila tak svůj talent, jenž naznačila již v předchozích rolích. Dalším objevem roku se stal Daniel Krejčí, jehož charisma a herecký rozsah mu vynesly uznání kritiky i diváků za roli ve filmu "Správci".

Pozornost si zaslouží i mladá generace režisérů a scénáristů. Adam Sedlák zaujal svým debutem "BANGER.", syrovým a autentickým vhledem do světa pražských rapperů. Film si vysloužil pochvalu za svěží styl a originální přístup k tématu. Pozadu nezůstávají ani herečky jako Antonie Formanová, která zaujala v historickém dramatu "Jan Žižka" a ukázala, že má potenciál stát se jednou z předních tváří českého filmu. Rok 2022 tak dal jasně najevo, že český film má na čem stavět a že se diváci mají v budoucnu na co těšit.

Trendy v českém filmu v roce 2022

Rok 2022 byl pro český film rokem návratnosti diváků do kin po pandemických omezeních. Diváci se hladoví po zážitcích vrhli na očekávané blockbustery, ale i na menší tuzemské produkce. Co se trendů týče, dominovaly žánrové filmy. Komedie jako "Tři Tygři ve filmu: Jackpot" a "Srdce na dlani" lámaly divácké rekordy, zatímco historické drama "Jan Žižka" s Benem Fosterem v hlavní roli slibovalo epickou podívanou. Pozornost vzbudil i horor "Běžná selhání" a thriller "Zpráva o záchraně mrtvého".

Nezůstaly však pozadu ani artové snímky. Dramata "Oběť" a "BANGER." sklízela ovace na mezinárodních festivalech a dokázala, že český film má co nabídnout i náročnějšímu publiku.

Rok 2022 byl pro český film rokem naděje a oživení. Diváci se vrátili do kinosálů a tvůrci jim nabídli pestrou paletu žánrů a témat. Zda se trendy nastolené v roce 2022 udrží i v dalších letech, ukáže až čas.

České filmy s mezinárodním ohlasem

Rok 2022 byl pro český film rokem hojnosti, a to i na poli mezinárodního ohlasu. Snímek Jana Svěráka "Betlémské světlo" si vysloužil nominaci na Zlatý glóbus v kategorii cizojazyčných filmů, čímž navázal na úspěch "Kolji" z roku 1996. Film zaujal porotu humorem i hloubkou a potvrdil Svěrákův talent pro vyprávění příběhů, které rezonují s diváky napříč kulturami.

Název filmu Režie Žánr Premiéra

Pozornost si získal i dokumentární film Olgy Sommerové "Jiří Bacha: Chci tě slyšet", který mapuje život a dílo legendárního českého skladatele. Snímek byl oceněn na několika mezinárodních festivalech, a to i díky svému silnému emotivnímu náboji a působivé vizuální stránce.

Zapomenout nesmíme ani na animovaný film "Moje šílená teta z Hollywoodu" režiséra Cyrila Podolského, který se stal hitem na festivalech animovaného filmu po celém světě. Film zaujal originálním výtvarným stylem a humorem, který baví malé i velké diváky.

Úspěch českých filmů na mezinárodní scéně v roce 2022 svědčí o tom, že česká kinematografie má co nabídnout i světovému publiku. Od komedií přes dramata až po animované filmy, české snímky zaujímají svou originalitou, silnými příběhy a kvalitním řemeslným zpracováním.

Výhled do budoucnosti: Co chystá český film?

Rok 2022 byl pro český film rokem návratů a očekávání. Po pandemii se kina znovu zaplnila a diváci se hladově vrhli na domácí tvorbu. Úspěch slavil například film Zátopek Davida Ondříčka, který se stal diváckým hitem a získal i řadu ocenění. Stejně tak si oblibu u diváků našel i snímek Jan Žižka Jiřího Krylčíka, který nabídl svěží pohled na legendárního českého hrdinu.

Co nás ale čeká v budoucnu? Čeští filmaři nezahálejí a chystají pro nás řadu zajímavých projektů. V roce 2023 se můžeme těšit například na nový film Olgy Sommerové o Václavu Havlovi, který slibuje intimní pohled na život a dílo této významné osobnosti. Fanoušci komedií se pak můžou těšit na novinku Zdeňka Trošky, která slibuje pořádnou dávku humoru.

Vedle zavedených jmen se ale na scéně objevují i noví talentovaní tvůrci, kteří přinášejí svěží vítr do českého filmu. Důkazem je například úspěch debutu Adama Sedláka BANGER., který zaujal originálním stylem a aktuálním tématem.

Český film tak má před sebou slibnou budoucnost. Díky kombinaci zkušených tvůrců a mladé generace filmařů se můžeme těšit na pestrou škálu filmů, které budou bavit, inspirovat a nutit k zamyšlení.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: zábava

Autor: Adéla Novobilská

Tagy: duch 2022 | český film