Nintendo DS: Retro zábava, která nestárne

Nintendo Ds

Revoluční kapesní konzole

Nintendo DS, kapesní konzole uvedená na trh v roce 2004, přinesla revoluci do světa videoher. Její inovativní design s dvěma obrazovkami, z nichž jedna byla dotyková, otevíral dveře novým herním konceptům a zážitkům. Hráči si mohli užívat tituly jako Brain Age: Train Your Brain in Minutes a Day, které se zaměřovaly na trénink mozku, nebo Nintendogs, virtuálního mazlíčka, o kterého se starali pomocí dotykového displeje a mikrofonu. DS se stala fenoménem a oslovila širokou škálu hráčů, od malých dětí po dospělé.

Její nástupce, Nintendo DSi, uvedený na trh v roce 2009, přidal další vylepšení, jako byly dva fotoaparáty, větší obrazovky a možnost stahovat hry a aplikace z obchodu DSi Shop. DSiWare, jak se platforma pro stahování her nazývala, nabídla širokou škálu menších her a utilit, které dále rozšiřovaly možnosti konzole. Nintendo DS a DSi se staly jedněmi z nejprodávanějších konzolí všech dob a zanechaly nesmazatelnou stopu v historii videoher. Jejich inovativní funkce a široká škála herních titulů inspirovaly celou generaci hráčů a vývojářů.

Dvě obrazovky, nekonečné možnosti

Nintendo DS a Nintendo 3DS přinesly revoluci v kapesním hraní a představily světu koncept dvou obrazoven. Horní obrazovka, klasický LCD displej, sloužila k zobrazování hlavní herní akce. Spodní dotyková obrazovka pak otevírala dveře do světa netušených možností. Interakce s hrami se stala intuitivnější a zábavnější. Hráči mohli ovládat postavy, spravovat inventář, řešit hádanky nebo kreslit, a to pouhým dotykem prstu.

Dvě obrazovky ale neznamenaly jen revoluci v ovládání, ale také v samotném herním designu. Vývojáři mohli využít spodní obrazovku k zobrazení map, inventáře, statistik nebo doplňujících informací, aniž by museli hráče vytrhovat z děje na hlavní obrazovce. To vedlo k dynamičtějšímu a poutavějšímu hernímu zážitku.

Obliba her, které plně využily potenciál dvou obrazovek, na sebe nenechala dlouho čekat. "Brain Age" s jeho mozkovými cvičeními, "Nintendogs" se svými roztomilými virtuálními mazlíčky nebo "The Legend of Zelda: Phantom Hourglass" s inovativním ovládáním a hádankami – to je jen malá ukázka z bohaté nabídky her, které by bez dvou obrazovek nikdy nemohly vzniknout.

Dvojice obrazovek se stala charakteristickým znakem konzolí Nintendo DS a 3DS a ukázala světu, že i kapesní herní konzole mohou nabídnout inovativní a strhující herní zážitky.

Knihovna her pro každého

Nintendo DS a Nintendo DSi se můžou pochlubit neuvěřitelně rozmanitou herní knihovnou, která uspokojí opravdu každého. Ať už jste fanoušci akčních her, sportovních simulací, logických her, nebo třeba RPG, na konzolích DS si zaručeně najdete to své. Pro milovníky adrenalinu tu máme série jako Mario Kart, Metroid Prime Hunters, nebo třeba Call of Duty. Sportovci si můžou zasoutěžit ve FIFA, Madden NFL, nebo se projet na virtuálním kole v sérii Mario & Sonic at the Olympic Games. Pokud máte radši klidnější hry, tak pro vás tu jsou tituly jako Professor Layton, Brain Age, nebo The Legend of Zelda: Phantom Hourglass. A pro fanoušky japonských RPG her je tu série Pokémon, Fire Emblem, nebo třeba Dragon Quest.

Nintendo DS, to je malý zázrak. Vejde se do kapsy, a přitom nabízí tolik možností. Dotykové ovládání, dva displeje, online hraní... Je to prostě revoluční konzole.

Radomír Dvořák

Dotykové ovládání a mikrofon

Nintendo DS a DS Lite přinesly do světa handheldových konzolí revoluci v podobě dotykového displeje. Ten se stal nedílnou součástí herního zážitku a umožnil vývojářům tvořit inovativní a intuitivní hry. Dotykové ovládání se používá k nejrůznějším činnostem, od navigace v menu a ovládání postavy až po řešení hádanek a interakci s herním prostředím.

Funkce Nintendo DS Nintendo 3DS (pro srovnání)
Obrazovky Dvě obrazovky, horní a dolní, obě s rozlišením 256x192 pixelů Dvě obrazovky, horní 3D s rozlišením 800x240 pixelů (400x240 na oko), dolní dotyková s rozlišením 320x240 pixelů
Ovládání Dotyková obrazovka, mikrofon, tlačítka A, B, X, Y, L, R, Start, Select, D-pad Dotyková obrazovka, mikrofon, kamera, pohybové senzory, 3D hloubkový slider, tlačítka A, B, X, Y, L, R, Start, Select, D-pad, Circle Pad
Hry Široká škála her pro Nintendo DS a Game Boy Advance Široká škála her pro Nintendo 3DS, Nintendo DS (bez Game Boy Advance kompatibility)

Kromě dotykového displeje disponuje Nintendo DS a DS Lite i vestavěným mikrofonem. Ten otevírá další možnosti interakce s hrami, ať už jde o hlasové ovládání, komunikaci s ostatními hráči nebo nahrávání zvukových efektů. Mikrofon se stal populárním prvkem v mnoha hrách, od hudebních titulů až po adventury.

Obě konzole, DS i DS Lite, se staly nesmírně populárními a prodaly se po celém světě v desítkách milionů kusů. Dotykové ovládání a mikrofon se staly nedílnou součástí herního zážitku a inspirovaly i další herní konzole.

Online hraní s Nintendo Wi-Fi Connection

Svět online hraní se otevřel majitelům Nintendo DS a Nintendo DS Lite s příchodem Nintendo Wi-Fi Connection. Tato bezplatná služba umožnila hráčům po celém světě propojit se a užít si vzrušující hry pro více hráčů. Ať už jste chtěli vyzvat kamaráda z vedlejšího pokoje nebo soupeřit s někým na druhé straně planety, Nintendo Wi-Fi Connection to umožnila.

Pro připojení stačilo najít bezdrátový přístupový bod Nintendo Wi-Fi Connection nebo mít doma bezdrátový router. Hry jako Mario Kart DS, Pokémon Diamond a Pearl a Animal Crossing: Wild World ožily díky online multiplayeru, který umožňoval soupeřit a spolupracovat s ostatními.

Nintendo Wi-Fi Connection na DS a DS Lite bohužel již není aktivní. Nintendo ukončilo službu v roce 2014. Přestože je online hraní na těchto konzolích minulostí, vzpomínky na společné hraní s přáteli a soupeři z celého světa zůstávají.

Fenomén Pokémon a Brain Age

Nintendo DS a DS Lite si podmanily svět nejen díky inovativnímu dotykovému displeji, ale i díky hrám, které oslovovaly širokou škálu hráčů. Mezi nejvýraznější fenomény patřily bezpochyby Pokémon a Brain Age.

Pokémon hry, známé svými chytlavými RPG prvky a sběratelským charakterem, si na DS našly nový domov. Díky dotykovému ovládání a propojení konzolí se Pokémon Diamond a Pearl, stejně jako Platinum, staly jedněmi z nejprodávanějších her pro DS. Hráči trávili hodiny chytáním Pokémonů, trénováním a souboji s kamarády.

Brain Age: Train Your Brain in Minutes a Day, přinesl na DS zcela nový žánr - trénink mozku. Jednoduché, ale návykové hry, zaměřené na paměť, logiku a rychlost reakcí, si získaly oblibu u hráčů všech věkových kategorií. Brain Age se stal fenoménem a dokázal, že hry můžou být i zábavnou formou mentálního cvičení.

Tyto dva zdánlivě odlišné tituly demonstrovaly šíři herního potenciálu Nintendo DS a dokázaly oslovit jak mladší, tak i starší generaci hráčů. Pokémon a Brain Age se staly symboly éry Nintendo DS a ukázaly, že hry můžou být víc než jen zábava.

Odkaz Nintendo DS dodnes

Nintendo DS, zkráceně NDS, není jen tak ledajaká kapesní konzole. Je to fenomén, který si získal srdce milionů hráčů po celém světě a zanechal po sobě nesmazatelnou stopu. Jeho inovativní dotykový displej a mikrofon otevřely dveře do světa herních zážitků, které tu do té doby nebyly. Vzpomeňte si na tituly jako Brain Age, Nintendogs nebo Profesor Layton, které dokázaly zaujmout i ty, kteří se do té doby hraní her spíše vyhýbali.

NDS se stalo synonymem pro zábavu pro celou rodinu a dokázalo, že hry můžou být víc než jen bezduchá zábava. Jeho odkaz je patrný i dnes, kdy se s jeho principy setkáváme u moderních konzolí. Dotykové ovládání je dnes standardem a popularita handheldových konzolí jen roste. NDS tak položilo základy pro budoucnost mobilního hraní a inspirovalo celou generaci herních vývojářů.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: zábava

Autor: Adéla Novobilská

Tagy: nintendo ds