Zažijte film pod hvězdami v Aero kině!

Aero Kino

Co je to aero kino

Aero kino, někdy také nazývané autokino, je skvělou alternativou ke klasickému kinu, obzvláště v teplých letních měsících. Princip je jednoduchý: přijedete autem, naladíte si rádiovou frekvenci a film sledujete z pohodlí vlastního vozu. Obraz se promítá na velké plátno, takže si ho užijete i z větší vzdálenosti.

Aero kina se těšila velké oblibě v 50. a 60. letech minulého století, ale v posledních letech zažívají renesanci. Lidé oceňují jejich specifickou atmosféru, možnost vzít s sebou celou rodinu i domácí mazlíčky a také to, že si mohou sami regulovat hlasitost filmu.

Na rozdíl od klasického kina, kde musíte dodržovat určitá pravidla, v aero kinu panuje uvolněnější atmosféra. Můžete si s sebou přinést vlastní občerstvení a nápoje, povídat si s přáteli nebo si během filmu odskočit na toaletu, aniž byste rušili ostatní diváky.

Aero kina tak nabízejí jedinečný filmový zážitek, který kombinuje kouzlo starých časů s moderním komfortem.

Historie a popularita

Ačkoliv se může zdát, že autokina jsou vynálezem moderní doby, jejich historie sahá až do roku 1915, kdy bylo první autokino otevřeno v Novém Mexiku. Tato forma zábavy si ale skutečnou popularitu získala až ve 30. letech 20. století, a to především v USA. Velká deprese a touha po dostupné zábavě z autokin udělaly fenomén. Diváci si užívali filmy z pokomfortí vlastních vozů, a to za zlomek ceny běžného kina.

V Evropě se autokina objevila o něco později, první vzniklo v roce 1933 v Německu. V Československu se první autokino otevřelo až v roce 1961 v Praze. I u nás si autokina získala značnou popularitu, která ale s nástupem videopůjčoven a později internetu začala upadat.

Klasická kina si naopak držela svou pozici i přes nástup televize a domácího videa. Jejich atmosféra, velká plátna a kvalitní zvuk jim zajistily stálou přízeň diváků. V posledních letech se kina snaží přilákat diváky zpět i moderními technologiemi, jako je 3D projekce nebo IMAX.

Zajímavostí je, že pandemie koronaviru v roce 2020 paradoxně přinesla autokinům renesanci. V době uzavřených kin se stala jednou z mála možností, jak si užít filmový zážitek v kolektivu, a to bezpečně z vlastního automobilu.

Zážitek pod hvězdami

Program a žánry filmů

Aero kino, neboli autokino, zažívá v posledních letech velký návrat. A není se čemu divit! Nabízí totiž unikátní možnost užít si filmové novinky i klasiky z pohodlí vlastního auta. Ať už se jedná o romantickou komedii pod hvězdami, napínavý thriller nebo animovaný film pro celou rodinu, autokino poskytuje nezapomenutelný zážitek pro všechny věkové kategorie.

Klasická kina se však rozhodně nevzdávají a stále lákají na širokou škálu žánrů a filmových formátů. Od hollywoodských blockbusterů přes nezávislé artové filmy až po dokumenty a festivalové snímky, v kinech si vybere opravdu každý. Moderní technologie, jako je 3D projekce nebo Dolby Atmos zvuk, navíc posouvají filmový zážitek na zcela novou úroveň.

Ať už se tedy rozhodnete pro atmosféru autokina nebo komfort klasického kina, důležité je užít si film naplno!

Občerstvení a atmosféra

Vzhledem k tomu, že se bavíme o sledování filmů pod širým nebem, je jasné, že nabídka občerstvení se bude lišit od klasického kina. Zapomeňte na popcorn a nachos s tekoucím sýrem! Místo toho se připravte na vůni grilovaných klobásek a steaků, které vám připraví přímo na místě. A co by to bylo za letní večer bez vychlazeného piva nebo limonády? Atmosféra v autokině je pak úplně jiná než v klasickém kině. Zaprvé, máte mnohnu soukromí – sedíte si v pohodlí vlastního auta, můžete si povídat, aniž byste rušili ostatní, a nikdo vám nezakazuje dát si nohy na palubní desku. Zadruhé, atmosféra je mnohem uvolněnější a neformálnější. Lidé si před začátkem filmu povídají, děti si hrají a celkově panuje taková příjemná letní pohoda.

Tipy pro návštěvu

Při plánování filmového večera pod širým nebem v autokině nezapomeňte na pár věcí. Vstupenky si kupte online, ať máte jistotu, že se na vás dostane. Dorazte včas, abyste stihli najít to nejlepší místo a naladit si rádio na správnou frekvenci. Nezapomeňte na deky a polštáře pro pohodlné sledování. Pokud máte rádi popcorn a další dobroty, většinou je k dispozici občerstvení přímo v areálu autokina. A co se týče klasického kina, tam platí jiná pravidla. Vstupenky si můžete koupit online nebo přímo na místě, ale včasný nákup vám zaručí místo na vyprodané projekce. V kině si můžete užít film na velkém plátně s dokonalým zvukem. Nezapomeňte vypnout mobilní telefon a během promítání zachovejte ticho. Ať už se rozhodnete pro autokino nebo klasické kino, užijte si filmový zážitek naplno!

Aero kina v Česku

Ačkoliv se zdá, že doba, kdy se na filmy jezdilo autem, je dávno pryč, opak je pravdou. Aero kina, neboli autokina, zažívají v Česku nečekaný comeback. Zatímco dříve šlo spíše o nostalgickou vzpomínku na 50. léta, dnes představují vítanou alternativu klasických kin, a to hned z několika důvodů.

Zaprvé, nabízí neopakovatelnou atmosféru. Kde jinde si můžete užít filmový zážitek pod širým nebem, z pohodlí vlastního vozu a s možností dát si k tomu popcorn? Právě tato kombinace romantiky, retra a pohodlí láká stále více diváků.

Zadruhé, jsou ideálním řešením pro rodiny s dětmi. Děti můžou během promítání nerušeně pobíhat kolem auta, hrát si nebo si i zdřímnout, aniž by rušily ostatní diváky.

Zatřetí, v době, kdy se klade důraz na bezpečnost a hygienu, představují autokina bezpečnou alternativu klasických kinosálů. Diváci zůstávají ve svém autě, a minimalizují tak kontakt s ostatními.

V neposlední řadě je třeba zmínit i rostoucí nabídku filmů. Zatímco dříve se v autokinech promítaly spíše starší snímky, dnes je program mnohých z nich srovnatelný s klasickými multiplexy. Nechybí ani premiéry či tematické projekce.

A kde se v Česku můžete na takové promítání pod hvězdami vydat? Autokina najdete po celé republice, od Prahy přes Brno až po Ostravu. Stačí si jen vybrat to nejbližší, naladit autorádio na správnou frekvenci a užít si filmový zážitek, na který se nezapomíná.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: zábava

Autor: Adéla Novobilská

Tagy: aero kino | kino